1780.gadā Salacgrīvu un Vecsalacas muižu 3 reizes zīmējis Johans Kristofs Broce– apgaismības laikmeta darbinieks, mākslinieks, gleznotājs, etnogrāfs, vēsturnieks, Vidzemes apceļotājs un dokumentētājs.
1780.gadā Salacgrīvu un Vecsalacas muižu 3 reizes zīmējis Johans Kristofs Broce– apgaismības laikmeta darbinieks, mākslinieks, gleznotājs, etnogrāfs, vēsturnieks, Vidzemes apceļotājs un dokumentētājs.
A. Ūdenskritums Salacas upē, pie kura atrodas lašu tacis un tilts. B. Muiža. C. Pāles muižas krogs. D. Baznīca. E. Vecās pils drupas. F. Transporta līdzekļi reidā. G. Skola. Ar cilvēku rokām pie E uzmestais valnis, bez šaubām, ir bijis kāds sens lībiešu nocietinājums, kuru vācieši iekarojuši un uzcēluši par pili, kuras velves vēl atrod zem tās drupām. Pēc manas pārliecības, tas ir sens nocietinājums Saletsā, kurš devis nosaukumu visam novadam, un, pēc Jirgena Helmsa ziņām, bīskaps Alberts 1226. gadā te uzcēlis mūra celtni. Ja tas tā ir, tad šī novada robežas ir tālāk jāatvirza, nekā to Bergers uzskata savā sacerējumā par Vidzemes senatni.
A. Novads Vecsalacā. B. Novads Svētciemā. C. Lielas koka laivas, kurām jānoenkurojas reidā, jo pie 3D atrodas sēklis. E. Kravas laivas – plakani un plati transporta līdzekļi – kokmateriālu un dēļu nogādāšanai uz koka laivām pie C, no kurienes tos aizved uz Rīgu. F. Zvejnieku laivas.
Komentārs [5a] Salacas upe savā akmeņainā gultnē izskalo skaistus pārakmeņojumus, kā astroītus, troktolītus, vīteņveida akmeņus, koraļļu polipus, belemnītus, tubulītus, pektinītus, gan pat 10 mārciņu smagus pārakmeņotus koraļļus.
Paskaidrojums. Viduslaikos Salacas grīvā atradās vienīgā Livonijas lielā feodāļa – Rīgas arhibīskapa osta. Lielāku kuģu ienākšanu apgrūtināja smilšainie sēkļi. Ostas dziļums nepārsniedza trīs-četrus metrus. Tikai 18.gs. pašās beigās uzcēla pirmos molus, kas daļēji aizsargāja Salacas grīvu no piesērējuma ar jūras smiltīm un atvieglināja kokmateriālu un malkas aizvešanu uz Rīgu.
a – baznīca, b – vecās pils drupas, c – Vecsalacas muiža, d – mācītājmuiža, e – pusmuižiņa (lopu muižiņa), f – Salacas upe, g – pārceltuve, h – Pāles krogs, i – skola, k – jaunuzceltā nabagmāja, l – zvejas šķūnis, kura attēls redzams iepriekšējā lapā.