Pilsētas domes izveidošanas kārtība

Pilsētu pašvaldībās augstākā lēmējvara bija pilsētas dome, kuru saskaņā ar 1919.g.noteikumiem ievēlēja uz diviem gadiem, 1923.g.pilnvaru laiku pagarināja līdz trim gadiem, bet 1930.gadā līdz 4 gadiem. Atkarībā no cilvēku skaita domēs ievēlēja no 12 līdz 90 ( Rīgā ) domnieku. Dome no sava vidus ievēlēja domes priekšsēdētāju, pilsētas galvu, viņa biedrus un valdes locekļus.

Domnieku uzdevums bija apspriest un izlemt visas svarīgākās pilsētas pārvaldes lietas, noteikt pilsētas valdes u.c. iestāžu darbības kārtību, sagatavot attiecīgas instrukcijas.

Pilsētas pašvaldības izpildu orgāns bija valde, kas pārzināja saimniecības un pārvaldes lietas, kārtoja pašvaldības ikdienas pienākumus, vadoties no domes priekšrakstiem. Pilsētas valdi veidojas pilsētas galva ar biedriem un valdes locekļi.

Pilsētas galvam tika uzticēta valdes un tai pakļauto iestāžu darbības vispārēja pārraudzība. Viņš sasauca un vadīja valdes sēdes, un, kāda jautājuma izlemšanā balsīm vienlīdzīgi sadaloties, izšķirošā skaitījās pilsētas galvas balss. *

*„20.gadsimta Latvijas vēsture. II sējums. Neatkarīgā valsts. 1918 0 – 1940”. R.,2003.