1946. gada 16. decembrī – Ainažu zivju apstrādāšanas fabrikas un zvejnieku sabiedrības Latvijas K(b)P CK partorgs Roberts Neimanis nozīmē Arnoldu Kariņu organizēt zvejnieku arteli sakarā ar zvejnieku kopsapulcē 15. decembrī izteikto vēlēšanos.
1947. gada 26. janvāris, protokols Nr. 1. – Ainažu Salacas Jūrmalas Zvejnieku sabiedrības pilnā biedru sapulce vienbalsīgi pieņem valdes 25. janvāra lēmumu par sabiedrības likvidēšanu un arteļa dibināšanu. Sapulces vadītājs biedrs Arvīds Treijs konstatē, ka sabiedrība ir likvidēta un artelis uzskatāms par nodibinātu. Par valdes priekšsēdētāju vienbalsīgi tiek ievēlēts Arnolds Kariņš un par viņa vietnieku - Jānis Krūmiņš.
1947. gada vasara – „Brīvais vilnis” - tā sauc Ainažu – Salacas jūrmalas zvejnieku arteli, kas stājies sabiedrības vietā. /Citāts no 1947. gada preses izdevuma.
1947. gada 8. oktobra Ainažu – Salacgrīvas Zvejnieku arteļa valdes sēde, protokols Nr. 32. Piedalās: valdes priekšsēdētājs Roberts Neimanis, Kariņš A., valdes priekšsēdētājs vietnieks Krūmiņš J., Valdes locekļi Bērziņš K., Tulls J., Krūmiņš J., Emsis H., Plūme A.. Tiek nolasīts Republikāniskās Zvejnieku savienības prezidijas protokola izraksts Nr. 21 par Neimaņa Roberta nozīmēšanu par arteļa valdes priekšsēdētāju.
1947. gada 19. oktobra Ainažu – Salacgrīvas Zvejnieku arteļa pilnsapulcē (protokols Nr. 5.) pirmais jautājums ir par arteļa priekšsēdētāja apstiprināšanu. Revīzijas komisijas priekšsēdētājs Bērziņš norāda, ka sakarā ar statūtiem priekšsēdētājs nav apstiprināms, bet gan ievēlams. Plūme Aleksandrs ienes priekšlikumu 1. dienas kārtības punktā paredzēt valdes pārvēlēšanas. Sapulce nolemj 1. punktu atstāt atklātu.
1947. gada 26. oktobris, protokols Nr. 6. – pilnsapulce, piedalās 88 biedri. Republikāniskās Zvejnieku savienības pārstāvis… liek priekšā valdi nepārvēlēt, bet pārvēlēt valdes priekšsēdētāju. Pēc šāda priekšlikuma no valdes locekļu amatiem atsakās: Krūmiņš Jānis, Bērziņš Kārlis, Plūme Aleksandrs un Tulls Jēkabs. Sapulces vadītājs biedrs Treijs konstatē, ka valde ievēlama no jauna...
Par kandidātu uz valdes priekšsēdētāja posteni tiek uzstādīts b. Neimanis Roberts. Aizklāti balsojot par Neimani nodotas 71 balss. Tātad Neimanis Roberts ievēlēts par arteļa valdes priekšsēdētāju.
1948. gada 20. marta Ainažu – Salacgrīvas Zvejnieku arteļa valdes sēde, protokols Nr. 8. Biedrs Neimanis ziņo, ka Rīgā tiek apspriests jautājums par to, kā sadalīt arteli uz divām daļām un tad skaitītos Kuiviži – Ainaži atsevišķs artelis un Salacgrīva, Svētciems, Vitrupe kā tagad paliktu līdzšinējā artelī.
Dalīšana arteļos „Brīvais vilnis” un „Enkurs”
1948. gada 19. decembris – Ainažu – Kuivižu brigāžu kopsapulcē tiek pieņemts lēmums par atdalīšanos no Ainažu – Salacgrīvas zvejnieku arteļa, nodibinot patstāvīgu Kuivižu zvejnieku arteli „ENKURS”.
1949. gada 30. janvāris – Salacgrīvas, Svētciema, Vitrupes brigāžu kopsapulce, protokols Nr. 1. sapulci atklāj līdzšinējais arteļa valdes priekšsēdētājs Neimains Roberts. …Atklāti balsojot, sapulce vienbalsīgi statūtus pieņem un arteli nosauc vārdā „BRĪVAIS VILNIS”. Arteļa priekšsēdētāja vēlēšanās aizklāti balsojot par valdes priekšsēdētāju ievēlē Borisu Jirgensonu ar 46 balsīm par, 23 – pret. Kariņam Arnoldam 25 balsis, 43 balsis pret.
1949. gada 6. februāris – pēdējā kopējā Ainažu – Salacgrīvas arteļa pilnsapulce. Sapulci atklāj Neimanis Roberts. No visa biedru skaita - 185 – ieradušies 143. Nolemj Ainažu – Salacgrīvas arteli likvidēt ar 1949. gada 1. aprīli.
1949. gada 20. aprīlis Salacgrīvā, Jūras ielā 7 – sastādīts pieņemšanas – nodošanas akts par Ainažu – Salacgrīvas arteļa bilances uz 1949. gada 1. aprīli sadalīšanu starp jaundibinātajiem arteļiem ENKURS un BRĪVAIS VILNIS.
Piedalās jaundibinātā arteļa „Enkurs” priekšsēdis Neimanis Roberts Jāņa d., grāmatvedis Gaujamalietis Pēteris Augusta d. Un rēķinvede Tazāns Dzidra Jēkaba m. No otras puses jaundibinātā arteļa „Brīvais vilnis” priekšsēdis Jirgensons Boris Augusta d., grāmatvede Maļinovska Hilda Jūlija m. Un grāmatvedis – rēķinvedis Žoris Atis Kārļa d.
Arteļa „Brīvā kaija” (Tūja) pievienošana zvejnieku artelim „Brīvais vilnis”
1962. gada 20. novembrī (apvienotais pilnsapulces protokols Nr. 1 no 20.11.62.) Limbažu rajona Liepupes ciema zvejnieku arteli „Brīvā kaija” likvidē, un tā teritoriju pievieno zvejnieku artelim „Brīvais vilnis”.
z/k „Enkurs” un „Brīvais vilnis” apvienošana
1974. gada 27. decembris - kolhozu „Enkurs” un „Brīvais vilnis” apvienotā pilnvaroto sapulce, kurā no 107 Salacgrīvas pilnvarotiem ieradušies 92 un no 54 Kuivižu pilnvarotajiem – 46, nolemj:
1. Apvienoties ar 1975. gada 1. janvāri...
2. Uzsākt kopēju saimniecisku darbību apvienotajā saimniecībā sākot ar 1975. gada 1. janvāri, apstiprinot nosaukumu Salacgrīvas zvejnieku kolhozs „Brīvais vilnis”.
3. Uzdot apvienotā kolhoza jaunajai valdei veikt pasākumus saimnieciskās darbības uzsākšanā.